Často kladené dotazy
Gynekologa by žena měla navštívit nejpozději v 19-ti letech nebo dříve, pokud jí trápí gynekologické obtíže – například nepravidelná nebo silně bolestivá menstruace, výtoky nebo potřebuje poradit s antikoncepcí.
Běžné preventivní kontroly jsou 1x za 12 měsíců nebo častěji, pokud je důvod, který Vám gynekolog sdělí na základě výsledku vyšetření. V těhotenství jsou návštěvy 1x měsíčně a poslední měsíc před porodem 1x týdně.
Není to nutné, a pokud se běžně neholíte, tak to ani není vhodné, protože můžete podráždit kůži a do pouzdra chloupků zavléci infekci, která se stane zdrojem nepříjemného a často vleklého hnisavého onemocnění.
Pokud obvykle menstruujete pravidelně a neužíváte antikoncepci, je možným důvodem těhotenství – udělejte si těhotenský test. Pokud vám těhotenství neukáže, může být příčina rozmanitá a pokud se menstruace neobjeví do 2 týdnů po očekávaném termínu, bude nejlepší kontaktovat svého gynekologa. Ženy, které mají nepravidelnou menstruaci nebo jsou v přechodu, kojí, nebo prodělaly například virózu nebo byly léčeny antibiotiky, a nepociťují bolesti v podbřišku, by měly být trpělivé, a gynekologa kontaktovat až pokud nepřijde menstruace ani v následujícím termínu.
Styk při léčbě výtoku je pro ženu nejen nepříjemný, ale i nebezpečný, protože dráždění pochvy může vést k rozšíření zánětu do dalších gynekologických orgánů a břicha. U žen, které plánují další otěhotnění, může způsobit trvalou neplodnost a u všech zhoršení průběhu a prodloužení léčby. Pokud je výtok způsoben pohlavně přenosnou nemocí, tak nakazíte svého partnera!
Test je vysoce spolehlivý a těhotenství spolehlivě potvrdí již po 3 týdnech od oplození. Protože ale k otěhotnění může v některých případech dojít i nedlouho před menstruací, může být test několik dní po vynechání menstruace neprůkazný a je potřeba ho za týden zopakovat. Dělat si test každý den nemá smysl. Naopak pozitivní test není potvrzením probíhajícího těhotenství – pozitivitu můžou způsobit i jiné látky v moči. Spolehlivý výsledek získáte jen vyšetřením těhotenského hormonu v krvi.
Pokud máte menstruační cyklus, tak především připravte informaci, kdy začala vaše poslední menstruace. Další důležité informace jsou: jak pravidelné jsou vaše menstruační cykly, kolik dní trvá menstruace, jestli musíte při menstruaci užívat léky proti bolesti, jestli trpíte výtoky, jaké užíváte léky na jiná onemocnění, jestli jste od předchozí prohlídky absolvovala nějakou léčbu nebo hospitalizaci.
Užívání hormonální antikoncepce organismus zdravé ženy nejen nezatěžuje, ale má na řadu onemocnění stabilizační a příznivý vliv. Problematické a nebezpečné je užívání antikoncepce u žen s některými onemocněními nebo dispozicemi – například u žen s poruchou krevní srážlivosti, u žen které prodělaly trombózu nebo plicní embolii nebo mají jaterní onemocnění a psychická onemocnění. Vždy je třeba s gynekologem zhodnotit, jaké je riziko užívání antikoncepce v konkrétním případě a gynekologa včas a pravdivě informovat při nově vzniklých změnách zdravotního stavu a léčbě.
Menstruační kalhotky i kalíšek u zdravých žena při správném používání jsou zcela bezpečné. Ale v situaci, kdy žena užívá menstruační kalíšek kvůli silné menstruaci, může kalíšek bránit volnému odtoku krve a způsobit zdravotní komplikaci. Je nezbytné situaci řešit jiným způsobem, neváhejte se se silnou menstruací svěřit svému gynekologovi.
Výplach pochvy, který gynekolog doporučí po vyloučení zánětu pochvy je bezpečný a účinný. Naopak výplachy, kterými žena řeší pohlavně získanou infekci, vedou jen k přechodnému zlepšení. Vyšetření gynekologem je nezbytné.
Poševní pesar (diafragma) je spolehlivá jen v případě, že je žena s používáním dobře obeznámena a pesar dobře dosedá na poševní stěny. Obdobné je to i s cervikálním pesarem. Bezpečnější je tyto metody kombinovat ještě s například spermicidním krémem.
Po přechodu pochva postupně částečně ztrácí jednak pružnost jednak se snižuje množství zvlhčujícího hlenu. Jako první volba pomůže v lekárně zakoupený lubrikační gel aplikovaný bezprostředně při pohlavním styku. Lékař může doporučit prostředky hormonální i nehormonální povahy, které vedou i k dlouhodobému zlepšení.
Kolem styku při menstruaci je spousta pověr a nepodložených fám. Žádná serózní odborná práce škodlivost pro ženu ( i muže) nepotvrdila. Problémem může být estetické hledisko, dyskomfort při bolestivé menstruaci nebo předsudky. Také je třeba odlišit situace, kdy je krvácení nikoliv pravidelnou menstruací ale nepravidelným krvácení v důsledku onemocnění – například zánětu – tak by styk mohl situaci zhoršit.
V normálně probíhajícím těhotenství může mít žena styk až do porodu, je samozřejmě nutné přizpůsobit polohu při styku tak, aby nedocházelo k přílišnému tlaku na bříško.
Po malých gynekologických výkonech (interrupce, kyretáž, konizace), je styk možný po první menstruaci. Po odstranění dělohy (hysterektomii) je styk možný až po kontrole u lékaře, který potvrdí správné zhojení- obvykle po 6-8 týdnech od operace.
Přechod běžně přichází mezi 46-55 rokem života ženy, nástup je individuální. Prvním příznakem nejčastěji je porucha pravidelnosti menstruace, zejména prodloužení cyklu. Později se u ženy objeví návaly horkosti, pocení, porucha spánku a soustředění. Obtíže u některých žen zcela chybí, u jiných jsou silné a je potřeba jejich léčba. Gynekolog může diagnozu přechodu potvrdit nebo vyloučit hormonálním vyšetřením, ale většinou je zřejmá i bez tohoto vyšetření. Protože příznaky přicházejí postupně, obvykle postačí se s problémy svěřit při každoročním preventivním vyšetření.
Hormonální léčba v přechodu je potřeba pouze u menší skupiny žen: přesnější vyjádření poskytne gynekolog až na základě vyšetření. Horní věková hranice pro ukončení léčby není stanovena.